Coraz większą popularność wśród państwa młodych zdobywają śluby i wesela organizowane w z góry założonym stylu. Ów styl przejawia się głównie w charakterze sali weselnej i w dekoracjach, ale może także mieć swoje odzwierciedlenie w daniach i alkoholach serwowanych podczas weselnego przyjęci oraz – co nas najbardziej interesuje – w strojach panny młodej i pana młodego.

Ślub w stylu vintage czyli retro, który jest stylem bardzo niejednoznacznym.

Wiadomo, że chodzi w nim o nawiązanie do przeszłości, ale zupełnie czym innym jest nawiązanie do przeszłości sprzed 50 lat, a czym innym inspirowanie się tym co miało miejsce 100 lub więcej lat temu. Ponieważ lata dwudzieste i trzydzieste ubiegłego wieku były jednym z najbarwniejszych okresów w modzie i obyczajowości, zatem nawiązanie do tych lat wydaje się najbardziej typowe dla stylu vintage.

Skoro mamy nawiązywać do epoki sprzed 100 lat, to pan młody powinien postawić na garnitur dwurzędowy ze spodniami o nogawkach zdecydowanie szerszych niż nosi się w epoce slim fit. Efekt vintage będzie jeszcze bardziej podkreślony, jeśli garnitur będzie w prążkiKolor garnituru powinien być ciemny (najlepiej granatowy) a kolor prążków biały, szary lub niebieski.

W klasycznych męskich ubiorach, elegancka koszula zawsze była biała.

Pan młody szykujący się do ślubu w stylu vintage nie ma zatem wyboru jeśli chodzi o kolor koszuli: powinien postawić na białą. Powinna ona mieć kołnierzyk wykładany i podwójne mankiety na spinki (tzw. mankiety francuskie). Muszka nie jest wykluczona, ale najbardziej naturalnym partnerem dla stroju vintage – będzie krawat. Powinien być szeroki: min. 8 cm w najszerszym miejscu, ale może być szerszy. Krawat wąski (6 – 7 cm) a tym bardziej tzw. śledź (do 5 cm) jest wykluczony.

Buty koniecznie muszą być czarne i powinny mieć zamkniętą przyszwę. Co znaczy, że nie powinny to być modele o mniejszej formalności: angielki (derby), brogsymonki czy loafersy. Ale gdyby ktoś chciał sięgnąć po mistrzostwo w stylu vintage, to powinien postawić na dwukolorowe buty, tzw. caponki (ang. spectator shoes), najlepiej czarno-białe czyli takie jakie zwykł był nosić Al Capone.