Kolekcję Standard oparliśmy na dwóch włóknach: poliestrze i wiskozie

Klienci często negują te składy a garnitury z nich uszyte uważają za gorsze. Czy słusznie?
W szerszym zakresie niż przy innych kolekcjach spróbujemy przybliżyć oba włókna i właściwości.

Wiskoza

To naturalne włókno celulozowe pochodzenia roślinnego, wytwarzane z rozpuszczonej pulpy drzewnej. Niezwykle wszechstronne włókno jest obecnie najczęściej produkowanym przez człowieka na świecie. Gładka, miękka, lekka i wygodna, wiskoza dobrze się układa, co czyni ją częstym materiałem na sukienki, spódnice, bluzki i wszelkiego rodzaju podszewki.Włókien wiskozowych używa się do produkcji syntetycznego aksamitu oraz jako dodatku do tkanin garniturowych.

Wiskoza może również rozkładać się pod wpływem światła słonecznego, jest podatna na ścieranie i ma tendencję do kurczenia się, mechacenia i marszczenia.

Poliester

To sztuczne włókno powstałe w skomplikowanym procesie polikondensacji różnych związków chemicznych. Czysta tkanina poliestrowa, w przeciwieństwie do wiskozy, jest mocna, odporna na mechacenie się, ścieranie i nie kurczy się w normalnych temperaturach. Ponieważ poliester jest w 90% krystaliczny, nie wchłania łatwo wody, dzięki czemu nie plami się, szybko schnie i jest odporny na pleśń. Tkanina poliestrowa cechuje się małą oddychalnością. 

Poliwiskoza

Brak możliwości pochłaniania potu sprawia, że poliester jest niewygodny w noszeniu w czasie upałów. Ale po dodaniu do wiskozy cechy te w większości mają swoje zalety. Mieszanie poliestru z wiskozą daje to, co najlepsze z obu światów, w bardzo przystępnej cenie.

Poliwiskozę najlepiej opisać jako włókno półnaturalne lub półsyntetyczne.

Mieszając wiskozę i poliester uzyskuje się nowej jakości tkaninę. Poliwiskoza w dużej mierze zachowuje przyjemny chwyt standardowej wiskozy więc jej odczuwanie jest całkiem naturalne. Taka tkanina jest bardzo wytrzymała, dzięki czemu idealnie nadaje się do produkcji ubrań komercyjnych oraz codziennego użytku. Poliwiskoza ma lepsze właściwości odprowadzania wilgoci i oddychania niż większość włókien sztucznych, ale jest mniej oddychająca niż w pełni naturalne włókna, takie jak wełna i len.

Dla kogo przeznaczona jest poliwiskoza?

Badania wskazują, że istnieją trzy główne typy klientów końcowych, którzy wybierają poliwiskozę.

  • Pierwszy typ docenia jego właściwości wytrzymałościowe i zmywalne, a także cenę.
  •  Kolejną grupą są osoby cierpiące na alergię na wełnę. Klienci ci wybierają poliwiskozę jako substytut wełny. 
  • Trzecim powodem jest to, że jest to półnaturalny produkt bez źródła pochodzenia zwierzęcego. Dlatego weganie i niektórzy wegetarianie wybierają raczej poliwiskozę niż wełnę.

Garnitur Standard