Coraz większą popularność wśród państwa młodych zdobywają śluby i wesela organizowane w z góry założonym stylu. Ów styl przejawia się głównie w charakterze sali weselnej i w dekoracjach, ale może także mieć swoje odzwierciedlenie w daniach i alkoholach serwowanych podczas weselnego przyjęci oraz – co nas najbardziej interesuje – w strojach panny młodej i pana młodego.
Styl rustykalny to mówiąc inaczej: styl ludowy lub wiejski. Charakteryzuje go prostota, sięganie do natury i do przedmiotów, które kojarzą się z wiejskim gospodarstwem z przeszłości takich jak proste drewniane meble, jutowe worki, dębowe beczki, drewniane drabiny, stągwie, koryta i narzędzia do prac gospodarczych. Nieodłącznym elementem stylu rustykalnego są też kwiaty – zarówno żywe, jak i kwiatowe dekoracje z papieru i innych materiałów. Na przyjęciach weselnych w stylu rustykalnym serwuje się zwykle tradycyjne wiejskie dania, do których podaje się okowitę lub bimber.
może (ale nie musi) skłaniać do zastosowania adekwatnego ubioru pana młodego. Nie musi, gdyż klasyczny strój wieczorowy składający się z ciemnego garnituru, białej koszuli, ciemnego krawata i czarnych butów – wiedenek lub lotników – będzie właściwy dla każdego weselnego stylu, w tym stylu rustykalnego. Jeśli jednak pan młody chce konsekwentnie podążać rustykalną ścieżką, to może postawić np. na garnitur w jaśniejszym kolorze niż tradycyjny granat lub grafit i uszyty z tkaniny bardziej kojarzącej się z wiejskimi klimatami. Taką tkaniną mógłby być len, ale ponieważ len ma tendencję do gniecenia się, to warto rozważyć garnitur z mieszanki lnu i wełny. Z wyglądu będzie przypominał garnitur lniany, ale będzie bardziej odporny na deformacje i zagniecenia. W najbardziej radykalnym podejściu do stylu rustykalnego, pan młody może nawet zrezygnować z marynarki i wystąpić w kamizelce. To podejście bardzo odważne, ale w przypadku wesela organizowanego np. w starej stodole, może być opcją godną rozważenia.
Koszula pana młodego zdecydowanie powinna być biała, ale może to być koszula lniana zamiast tradycyjnej – bawełnianej. W wielu przewodnikach po stylu rustykalnym można przeczytać, że pan młody może wystąpić bez krawata. Wydaje się jednak, że w tym uroczystym dniu krawat jest kropką nad „i”, więc nie warto z niego rezygnować. Można natomiast sięgnąć po krawat niezbyt formalny czyli kolorowy i wzorzysty. Kolory nie powinny jednak być zbyt jaskrawe i nasycone. Pastele i kolory ziemi będą w sam raz. Kwiatek w butonierce i poszetka w brustaszy będą zwieńczeniem ślubnej stylizacji.
Bardzo ważnym elementem ślubnego stroju pana młodego są buty. W stylu rustykalnym dobrze sprawdzą się buty, których formalność jest mniejsza niż klasycznych wiedenek lub lotników. Przede wszystkim kolor butów nie powinien być czarny – bardziej pasować będą buty brązowe lub bordowe, ale mogą być też inne kolory. Unikać należy tylko kolorów jaskrawych oraz butów ze skóry lakierowanej (tzw. lakierek) bo są w złym guście. Natomiast styl rustykalny dopuszcza zastosowanie butów zamszowych, które w każdym innym stylu nie licują z powagą wydarzenia.