Koszule w paski – hit sezonu

Koszule w paski są mniej formalne od koszul gładkich i nie powinny być stosowane w strojach formalnych, wieczorowych i tych zakładanych na najbardziej uroczyste okazje. Są natomiast wprost wymarzone do dziennych garniturów i wszelkich zestawów kombinowanych (w których marynarka i spodnie są w innym kolorze) oraz do zestawów smart każualowych (w których marynarka jest  łączona z nieformalnymi spodniami – chinosami, dżinsami, sztruksami itp.). Rzecz jasna doskonale się także nadają do luźnych zestawów każualowych i półsportowych, które składają się z dżinsów lub chinosów, i właśnie koszuli. Wówczas koszulę nosi się zwykle z podwiniętymi rękawami, co nie znaczy, że można ją zastąpić koszulą z krótkimi rękawami. Wręcz przeciwnie: koszule z krótkimi rękawami – szczególnie w połączeniu z krawatem – są w złym guście i należy ich unikać.

Koszule w paski mogą być noszone zarówno z krawatem jak i bez. Jeśli nie zakłada się krawata, to koszula powinna być rozpięta pod szyją. Należy pamiętać, że standardem jest rozpięcie jednego guzika przy kołnierzyku. Rozpinanie drugiego guzika jest ryzykowne, bo może wyglądać źle, szczególnie jeśli spod koszuli wyziera owłosiony tors lub podkoszulek. Rozpinanie trzech guzików koszuli jest już obciachem w najczystszej postaci. Zdecydowanie nie należy tego robić!

Koszule w paski należą do klasyki męskich ubiorów i od zawsze były stosowane w stylizacjach nieformalnych. Ale w ostatnich latach zrobiły istną furorę i dziś są bardzo modne i stylowe. Warto mieć przynajmniej dwie takie koszule w swojej szafie: jedną w typowe paski biało-niebieskie a drugą w paski o ciekawszej kolorystyce i zmiennej szerokości. Najbardziej typowa kolorystyka to będzie zestawienie biało-granatowo-czerwone, ale możliwości jest nieskończenie wiele.

Wybierając taką koszulę należy się kierować własnym poczuciem estetyki, ale warto mieć na uwadze ważną zasadę: koszula powinna być w jasnej tonacji gdyż ciemne koszule są zdecydowanie mniej eleganckie. Najlepszym wyborem będzie koszula z białym tłem i kolorowymi paskami. Co znaczy, że kolor biały powinien dominować.

 

Warto też wspomnieć o koszuli winchester czyli koszuli z białym kołnierzykiem i mankietami i kolorową resztą. Taka koszula jest bardzo stylowa i elegancka (nosi się ją np. do żakietu, czyli dziennego stroju formalnego), a wskutek swojej rzadkości wzbudza powszechne zainteresowanie. Najlepiej prezentuje się z zawiązanym krawatem, ale oczywiście można ją nosić także bez krawata. Jednak wtedy dużo traci ze swej niezwykłości. Koszula winchester może mieć kolor jednolity (najczęściej błękit albo róż), ale bardzo często przybiera postać koszuli w paski. Najlepszym wyborem będą paski biało-błękitne lub biało-granatowe.

Go to top