Wesele w stylu boho

Coraz większą popularność wśród państwa młodych zdobywają śluby i wesela organizowane w z góry założonym stylu. Ów styl przejawia się głównie w charakterze sali weselnej i w dekoracjach, ale może także mieć swoje odzwierciedlenie w daniach i alkoholach serwowanych podczas weselnego przyjęci oraz – co nas najbardziej interesuje – w strojach panny młodej i pana młodego.

Nazwa stylu boho pochodzi od słowa bohema, najczęściej występującego w towarzystwie przymiotnika: artystyczna. Artystyczna bohema, zwana też cyganerią, to środowisko, które żyje w stałym kontakcie ze sztuką, stawiające przed sobą wzniosłe cele, mniejszą wagę przykładające do prozaicznych problemów dnia codziennego. Stąd styl boho cechuje naturalność, luz, nonszalancja, ale też naturalne piękno i nawiązanie do natury. 

Styl boho nieodmiennie kojarzy się z kwiatami i wyrazistymi ozdobami takimi jak koronki czy frędzle, a także z rekwizytami związanymi z podróżami, takimi jak kufry czy walizy, najlepiej w stanie wskazującym na częste i intensywne używanie.

Styl boho daje duże możliwości w doborze ślubnego i weselnego stroju. Większe możliwości ma panna młoda ale i pan młody też może wykazać się twórczą wyobraźnią w doborze garnituru i dodatków. Trzeba jednak zaznaczyć, że klasyczny strój wieczorowy składający się z ciemnego garnituru, białej koszuli, ciemnego krawata i czarnych butów – wiedenek (oksfordów) lub lotników – będzie właściwy dla każdego weselnego stylu, w tym stylu boho.

Jeśli jednak pan młody chce zaszaleć to może postawić np. na garnitur w kolorze beżowym, w kratę księcia Walii. Jeśli ślub cywilny jest zaplanowany w plenerze (co w stylu boho często się zdarza), to garnitur może być uszyty z mieszanki lnu i wełny.

W przypadku garnituru w jasnym kolorzebuty nie mogą już być czarne; powinny być brązowe, koniakowe lub w innym kolorze. Unikać należy jednak butów w kolorze białym, gdyż mogą wyglądać zbyt pretensjonalnie. Krawat lub muszka to dodatki, którymi najłatwiej nawiązać do stylu boho. Najlepsze będą takie z motywami florystycznymi (najczęściej: kwiatowymi), ale ich kolorystyka nie powinna być jaskrawa. Najlepsze będą zgaszone kolory ziemi: odcienie brązu i zieleni a także granatu i bordo. Pan młody nawiązujący strojem do stylu boho, nie może zapomnieć o kwiatku włożonym do butonierki (rozcięcia w klapie marynarki). Powinien to być raczej pojedynczy kwiatek (np. goździk), którego łodyżka jest włożona do butonierki, niż bukiecik przypięty agrafką do klapy. W żadnym wypadku nie wolno wkładać kwiatka (lub bukiecika) do brustaszy, czyli kieszonki piersiowej marynarki. Do brustaszy należy natomiast włożyć poszetkę. Najwłaściwszą dla stylu boho będzie kolorowa jedwabna poszetka nawiązująca kolorystycznie do krawata, ale w żadnym wypadku z tego samego materiału co krawat.

Go to top